Proces repatrijacije i reintegracije novoadresiranih lica, koji je naknadno uvođen za Kosovo, u proceduri liberalizacije viza, po ministarki, za evropske integracije, gdj. Vlora Çitaku, treba da dodatno ispunimo kriterije i obaveze naših institucija prema evropskom domu. “Veoma sam zadovoljna radom koje je izvršila opština Uroševca, i o tome sam upoznala predsednika za vrlo velike mogučnosti koje ima vaša opština, na dobijanju fondova iz vlade za reintegracije.”,- istakla je Çitaku, dajuči na znanje da je ovaj fond poseduje iznos od 3.5 milion eura,a koji je ove godine vrlo malo iskoriščen.
Sa svoje strane je predsednik opštine Uroševca, g. Bajrush Xhemaili, je upoznala izbliza ministarku Çitaku, da je Uroševac, napravio sve podgotovke i pripreme za tako nešto, jer se od decembra u našoj opštini vratilo oko 44 naših građana, 2 iz aspekta potraživanja ekonomske pomoči i aspekta smeštajnog zbrinjavanja, 14 ostalih jesu došli i prijavili se ali nisu podneli osobite zahteve , dok je 17 preostalih nisu se niti pojavili uopšte. “mi ovde imamo adekvatno i odgovorno osoblje koje se brine o tim stvarima, ali i činjenica da su svi direktori uprava odogvorni vaki u svome resoru, da obvaljaju ove i slične poslove.”, istakao je Xhemaili, i dodao da če uskoro imati jedan projekt, kada bude največi broj prijavljivanja za repatrijaciju , kkaoče s ena najbolji način to preboljeti . “Ovo izjavljujem, punom ubeđenju, da Uroševac ima kapacitete da privati sve one koji žele da se vrate.”, nastavio je Xhemaili.
Tokom ovoga susreta se doznalo, da se državljanima Kosova, neče više priznavati nikakav azil.
Ministarka za evropske integracije, gdj. Vlora Çitaku u jeku susreta u opštinama, u utorak je posetila i opštinu Uroševca