Štete i uništenje šuma, poprimili uznemiravajuče razmere, i povodom toga osim organa kji se bave sprečavanjem ovih negativnih pojava, na njihovom zaustavljanju, dobijanjem novih nadležnosti na njihovu zaštitu, sada radi i opštinska Uprava Poljoprivrede, i Šumarstva u Uroševcu. Direktor ove Uprave, Safit Halili , je istakao da neprekidno rade da zaustave ovu vrlo štetnu i ružnu pojavu, koja može prouzrokovati nenadoknadive posljedice, i za mnoge generacije koje dolaze.
“Činimo ogromne napore da ovu pojavu sprečimo i sasečemo u korenu, jer se šume svakim danom sve više oštečuju, dok su najviše pogodjeni delovi, šume Jezerca od ilegalne seče drveta, kao i jedan deo čuma sela Burnika.”, ističe Halili.
Povodom divljeg oštečenja šuma, koja se dešava u šumama naše opštine, čelnici uprave Poljoprivrede i Šumarstva, istakli da su štetočine uglavnom iz drugih opština Kosova. Službeno osoblje, takodjer su izjavili da čuvari šuma, nemaju zadovoljavajučih uslova za obavljanje poslova prilikom otkrivanje štetočina, naših šuma. Njima je život toliko ugrožen, kada pokušavaju nekada i intervenisati, ili zaustavlajnje prilikom seče šuma.U vezi zaštite šuma, od raznih štetočina, lokalne vlasti dali na znanje, da u saradnji sa Agencijom Šuma Kosova, sa policijom Kosova, i nekim drugim drugim subjektima o bezbednosti ove opštine, rade na pronalaženju adekvatnog rešenja.
Najviše pogodjene regije ostaju šume Jezerca, i neko delovi sela Burnik.